Téma: "Kde žije zdraví?" přehled hodin valeologie pro děti staršího předškolního věku. Abstrakt "lekce zdraví"

Obecní rozpočtová vzdělávací instituce

Zimovnikovskaya střední škola č. 6

Rozvoj

mimoškolní aktivity

Kišiněv Julia Vladimirovna,

učitel základní školy

Instituce: Zimovnikovskaya střední škola č. 6

Vesnice Zimovniki, Rostovská oblast

Osada Zimovniki, 2014

anotace

Zdraví není všechno

ale všechno bez zdraví je nic

Sokrates

V dnešní přírodní a socioekonomické situaci se problém zdraví dětí stává globálním.

Zachování a posílení zdraví dětí je jedním z hlavních strategických úkolů země.

Je upraveno a zajištěno takovými normativními a právními dokumenty, jako je zákon Ruské federace „o vzdělávání“ (článek 51), „o hygienickém a epidemiologickém blahobytu obyvatelstva“, jakož i dekrety prezidenta Ruska „o naléhavá opatření k zajištění zdraví obyvatelstva Ruské federace“.

Zdraví je neocenitelný dar, který příroda člověku dává. Bez ní je velmi těžké udělat život zajímavým a šťastným. Ale jak často tímto darem plýtváme nadarmo, zapomínáme, že ztratit zdraví je snadné, ale získat ho zpět je velmi, velmi obtížné. Zdraví člověka závisí především na něm samotném, na tom, jak se o něj stará, na jeho životním stylu. Je prokázáno, že více než polovina všech nemocí je získaná v dětství.

Zdravotně úsporné technologie jsou nedílnou součástí a charakteristický rys celý vzdělávací systém, tedy vše, co se týká vzdělávací instituce - povaha vzdělávání a výchovy, úroveň kultury učitelů, obsah vzdělávacích programů, podmínky pro vzdělávací proces, mimoškolní aktivity atp. - přímo souvisí s problémem zdraví dětí.

Aby bylo uchování a upevňování zdraví žáků na základní škole úspěšné, je nutné realizovat tyto podmínky:

    identifikovat a zohlednit zdravotní ukazatele studentů;

    správně organizovat místo a čas vzdělávacích aktivit (například měnit dynamické pauzy);

    6.

Shrnutí lekce „V zemi zdraví“

Cíl a úkoly:

Upevnit představy o zdraví, zdravém životním stylu, odhalit význam rekreačních aktivit a „zdravotních asistentů“. Objasnit představy dětí o pojmech "lékařská péče", " zdravý životní stylživot“, utvářet si odpovědný postoj ke svému zdraví i ke zdraví ostatních. Rozvíjet hovorovou řeč, slovní zásobu, schopnost vyvozovat závěry, odpovídat na otázky, poslouchat partnera. Rozvíjet u dětí schopnost vžít se do role neživého předmětu. Upevnit znalosti o odlišné typy sportovní. Objasnit znalosti dětí o zdravém životním stylu. Rozvinout schopnost pečlivě nalepit prvky aplikace, být pozorný. Vypěstujte si ohleduplný přístup ke svému zdraví i ke zdraví lidí kolem vás.

Materiál, výbava:

Plakát "Zdraví a jeho složky"; ilustrace o sportu, o jídle; barevný papír, karton, lepidlo, ubrousky, štětce.

Přípravné práce:

    Konverzace: „Ochrana zdraví“, „Potíže se mohou stát každému“, „Dítě má právo na ochranu zdraví“.

    Čtení P. Chukovského "Doktor Aibolit". Čtení encyklopedie "Vše o všem."

    Vypracování slovního portrétu zdravého a nemocného člověka.

    Rozhovor o plakátu "Zdraví a jeho složky".

    Rodinný projekt "Mým právem je vyrůst zdravě".

    Výstava fotografií na téma: "O zdravém životním stylu v mateřské škole."

    Výstava prací dětí a rodičů na téma: "Vyrůstáme zdravě."

    Děj - hry na hrdiny: "Nemocnice", "Poliklinika", "Na návštěvě u Dr. Aibolita".

    Exkurze do ordinace.

    Didaktická hra „Práva dítěte“.

    Lekce „Sport je zdraví“, „Rady doktora Aibolita“.

Průběh kurzu

Učitel:- Děti, dnes vás zvu do nádherné země s neobvyklým názvem "Země zdraví".

    Kluci, čím byste chtěli cestovat? (Odpovědět

    A navrhuji vám letět letadlem, souhlasíte?

(odpověď dětí).

Hra "Letadla"

Cílová: Cvičte děti v jasné výslovnosti slov s napodobováním pohybů. Rozvíjet pozornost dětí k řeči druhých.

Učitel:- Všichni jste křídla - Já jsem pilot.

Děti:- Obdržená instrukce -

Začínáme s akrobacií (děti se staví jedno po druhém).

Ve sněhu letíme a vánice (Ooh)

Vidíme něčí břeh (Ah-ah-ah)

Ry-ry-ry motor řve,

Letíme nad horami.

Tady všichni jdeme dolů

Na naši dráhu!

Náš let je u konce.

Sbohem, letadlo. (Yu.Shmaev)

Učitel:- Tak jsme letěli do země "Zdraví".

Dítě:- Ahoj, země "Zdraví", jsi sám na světě,

Tam, kde všechno běhají malé děti. Je tu vždy klid, slunečno, teplo.Ten kdo tu bydlí má velké štěstí! A děti jsou moc rády, že jsou zde chráněna dětská práva. . (Yu.Shmaev)

Učitel:- Kluci, jaká práva dětí jsou chráněna v zemi "Zdraví?".

Děti:- „Právo na ochranu zdraví a lékařskou péči“. vychovatel:- Pokud někdo z obyvatel země onemocní, určitě půjde na kliniku. V zemi "Zdraví" dostávají všechny děti zdarma zdravotní péče. Kdo tuto pomoc poskytuje?

Děti:- Zdravotníci, lékaři a v pohádkové zemi Dr. Aibolit.

Učitel:- Pojďme k Dr. Aibolitovi, (děti

projít zemí "Zdraví", klepat na dům).

Učitel:- Ahoj děti. Co se stalo, onemocněl jsi?

Neonemocníš, ale co když se to stane,

Zahřeji ti krk, dám hořčici do ponožek,

Vždy přijdu k vám domů, předepíšu léky,

Děti by neměly onemocnět, kašlat a smrkat.

    Jak jste se ocitl v zemi „Zdraví“?

Děti:- Přiletěl letadlem, (děti se posadí).

Učitel:- Dr. Aibolite, poblíž vašeho domu vykvetla neobvyklá květina.

Učitel:- Kluci - to je květina "Zdraví" (děti se dívají na květinu), uprostřed květiny je zdraví a okvětní lístky jsou její součásti. (Příloha 1 Obr. 1)

Učitel:- Pojďme si s vámi promluvit o ochraně zdraví, aby vám to zůstalo déle.

    Podívejme se na první okvětní lístek - to jsou pravidla osobní hygieny. DoktorUčitel: - Kluci, řekněte mi prosím, jaká pravidla osobní hygieny znáte?

Děti:- Umýt si obličej, umýt si ruce mýdlem, koupat se před spaním, ráno a večer si čistit zuby, stříhat si nehty, čistit si uši vatové tyčinky. vychovatel:- A teď budou děti básnit o pravidlech osobní hygieny. Děti: Mimochodem pro zdraví

Je velmi důležité čistit si zuby

Důležité je mytí mýdlem

Před spaním vždy plavejte.

Je velmi důležité mýt si ruce

Je důležité nehty stříhat častěji.

Pod nehty špíny tak, že

Nepěstujte mikroby.

Pravidelně si čistěte uši

Udržujte své nohy a boty čisté

Jezte podle hodin a spěte

Vstávejte brzy ráno. (E. Avdienko)

Učitel:- Kluci, pro dobré zdraví Je velmi důležité dodržovat pravidla osobní hygieny.

Dr. Aibolit:- A nezlomte je!

Učitel:- Podívejme se na druhý okvětní lístek - to je sport.

Hra "Pojmenujte různé sporty"

Cílová: Upevnit si představy o zdravém životním stylu, o různých sportech. (Příloha 1 obr. 2)

Učitel:- Jaké sporty znáš?

Děti:- Běh, plavání, krasobruslení, box, fotbal, atletika,

černoch, hodiny tělesné výchovy, venkovní hry.

Učitel:- Kluci, proč potřebujete sportovat?

Děti:- Vyrůst zdravý, silný, odolný, sportovní a krásný.

Učitel:- Podívejme se na třetí okvětní lístek - životní prostředí, jídlo.

    Kluci, uhádněte prosím hádanku: „Kdo se převléká čtyřikrát do roka?

Děti:- Země.

Učitel:- Co nás zahřívá svými paprsky?

Děti:- Slunce.

Učitel: Co obklopuje naši planetu a pomáhá nám dýchat?

Děti: Vzduch.

Učitel:- A teď se vás zeptám na hádanku: „V zimě padá, na jaře šumí, v létě dělá hluk, na podzim kape“?

Děti: Voda.

Učitel:- Země, voda, slunce, vzduch - to vše jsou lékaři přírody.

    Přivítejme lékaře přírody, kteří nám dávají zdraví. Děti:(dostat se do kruhu) « Zdravím tě, Země!

"Zdravím tě, Vodo"! "Zdravím tě, Air!"

"Zdravím tě, Sun"!

(děti se posadí).

Učitel:- Nezbytné pro dobré zdraví správná výživa. Dr. Aibolit: Kluci, co nejraději jíte?

Děti:- Sladkosti, dorty, dorty, lízátka.

Učitel:- Děti, abyste byli zdraví, musíte jíst správně: jíst obiloviny, polévku, maso, kompoty, ovoce, bobule, více zeleniny, chleba.

    Kdo správně jí

    Na zdraví si nestěžuje.

Učitel: Zbývá tedy poslední okvětní lístek – to jsou dobré a špatné návyky.

Chlapi, dobré návyky přispívají ke zdraví a špatné návyky k jeho ztrátě. Vypěstovat si v sobě dobré návyky vyžaduje určité úsilí, zachrání vaše drahocenné zdraví, zároveň nezodpovědný přístup k vašemu zdraví může vést k jeho ztrátě.

Hra dobrých a špatných návyků

Cílová: Upevnit koncept „zdravého životního stylu“. Vytvořte si zodpovědný přístup ke svému zdraví.

Učitel:- Budu vám říkat zvyky a vy pojmenujete špatné návyky

dupat a tleskat za dobré zvyky.

Denní procházky do čerstvý vzduch.

Hrajte u stolu.

Vyčisti si zuby.

Kousat si nehty.

Před jídlem si umyjte ruce.

Dodržujte denní režim.

Dejte věci na místo.

Aplikace na téma: "Moje zdraví"

Učitel:- Děti, podívejme se znovu na květinu "Zdraví".

    Uprostřed květu - co to je?

Děti:- Zdraví.

Učitel:- A okvětní lístky?

Děti: Jeho součásti (pravidla osobní hygieny, sport, životní prostředí, strava, návyky.)

Učitel: Děti, na stolech máte takový „střed květiny“ - to je vaše zdraví a musíte na něj lepit jeho jednotlivé okvětní lístky, okvětní lístky jsou ve vaší růžici. Lepidlo na štětec trochu sbíráme, opatrně rozetřeme špičky okvětního lístku na utěrku, přilepíme, přebytečné lepidlo otřeme ubrouskem.

Práce dětí, v průběhu učitel dává pokyny ke správnému lepení okvětního lístku. Vychovatel nabízí zasadit hotové dílo poblíž květiny „Zdraví“. Doktor Aibolit děti chválí, loučí se s nimi. vychovatel:- Cesta zemí zdraví končí, je čas, abychom se vrátili mateřská školka.

Hra "Letadla"

Účel: Cvičit děti v jasné výslovnosti slov s napodobováním pohybů. Rozvíjet pozornost dětí k řeči druhých.

Učitel:- Tak jsme se vrátili do naší školky. děti, co nového jste se v zemi zdraví naučily?

Děti:- Naučili jsme se, že děti mají právo na zdravotní péči a lékařskou péči.

    Abyste byli zdraví, musíte dodržovat pravidla osobní hygieny.

    Cvičení.

    Jezte dobře a nemějte špatné návyky.

Učitel:- Všichni jste dnes společně pracovali, odpovídali na otázky, recitovali básně a hodně se naučili. Výborně.

Mimoškolní aktivity na ZŠ

Shrnutí lekce pro mladší školáci"Zdravý životní styl"

Cílová: utvářet představu o zdraví jako o jedné z hlavních hodnot lidského života, zavádět pravidla, která pomáhají udržet si vlastní zdraví po mnoho let Schopnost vést zdravý životní styl je znakem vysoké kultury člověka, jeho vzdělání, vytrvalost a vůle. Kolik přísloví o zdraví.
Spojte frázi a přečtěte si přísloví:
V zdravé tělo...dražší než zlato.
Zdraví...za peníze se nedají koupit.
Zdraví...zdravá mysl.
Existují tisíce nemocí... rakovina.
Zdravý, každý den... užívejte léky.
Kde je tabák, tam je vřed a ... je jen jedno zdraví.
Je lepší dýchat čerstvý vzduch než ... dovolená.

V jedné pohádkové zemi, na břehu krásného moře, stál palác. Obýval jej panovník, který měl tři syny. Otec své syny miloval, oni mu na oplátku odpovídali. Děti vyrostly hodné, poslušné a pracovité. Jedna věc vládce rozčílila – synové byli často dlouho nemocní.

Vládce pozval nejmoudřejší lidi v zemi do paláce a zeptal se: „Proč lidé onemocní? Co je třeba udělat, aby lidé žili šťastně až do smrti? Mudrci se dlouho radili a nejstarší z nich řekl: "Zdraví člověka do značné míry závisí na způsobu života, chování a schopnosti pomoci sobě i druhým v těžkých situacích." Vládce vyslechl mudrce a nařídil otevřít zdravotnickou školu pro děti své země.

Na čem závisí lidské zdraví?

Co je příčinou nemocí?

Příčiny onemocnění studuje malý proud. Poslouchat!

Teče malý potok
Mezi květinami a mezi kameny.
Jak lidi, tak zvířata
Pije svou vodu.
Lidé si často stěžují
Na nemoci a nemoci.
Zvířata mají těžký osud
Život je přitom dlouhý
A duby rostou sto let,
Pokud je nikdo nepokácí.
Zde je průhledný proud -
Klade si otázku:
„Proč jsou lidé nemocní?
Co je tak nešťastně ničí?
A problém vyřešil
Zeptejte se každého, koho potkáte:
Růže, palma, kanec,
Tygr, divoká kočka.

Co řekly rostliny a zvířata potoku?

Podle krásné růže lidé onemocní, protože se nevědí radovat z krásy okolního světa a vzájemných úspěchů a radost je zvláštní moudrost a nemoci se jí bojí.

Vysoká štíhlá palma odpověděla, že lidé se o sebe málo starají, jsou často krutí a nevděční. Zabíjejí zvířata, škodí rostlinám. A krutost je cesta ke smrti a nemoci. Lidé se často navzájem klamou.

Tygr poznamenal, že lidé nevěří ve svou vlastní sílu, v sebe, a to jim neumožňuje cítit se zdravě.

Divoká kočka se domnívá, že člověk je často neopatrný, nedodržuje základní hygienická pravidla a takové chování škodí jeho zdraví.

Kanec si všiml, že lidé nejedí správně, přejídají se, a to také škodí jejich zdraví.

Co podle vás způsobuje nemoci? (Shrnout).

Bleskový turnaj
Souhlasíte s tím, že cvičení je zdrojem vitality a zdraví?
Je pravda, že žvýkačka šetří zuby?
Je pravda, že mrkev zpomaluje proces stárnutí?
Je pravda, že vás banány rozveselí?
Je pravda, že existují neškodné drogy?
Je pravda, že v létě se můžete zásobit vitamíny na celý rok?
Potřebujete jíst hodně sladkého, abyste měli zdravé zuby?
Měli byste si čistit zuby dvakrát denně, aby byly vaše zuby zdravé?
Je pravda, že otužování v horkém dni pomáhá pít ledovou vodu?
Je pravda, že přispívá k otužování studenou a teplou sprchu?
Mám se dívat na televizi tolik, kolik si chci zachránit oči?
Měli byste si vždy mýt ruce mýdlem, abyste se chránili před bakteriemi?
-Skočte dopředu, dosáhněte dlaněmi na podlahu. Dejte ruce za záda a několikrát se posaďte. Jak můžete nazvat to, co právě děláme? Že jo! rozcvička, cvičení, cvičební stres. Podporuje zdraví?
Nyní zavřete oči.
Představte si horké léto. Jasné slunce svítí. Mraky se pomalu táhnou po obloze. Najednou se z ničeho nic objevil vítr a začal si hrát s březovým listím. Slunce nečekaně zakryly šedé mraky – a teplý déšť hlasitě bušil do střech domů. Vzduch se stal nezvykle svěžím a... Otevřete oči! Co vidíš?!
Objevila se duha!
(Děti stojí, v rukou mají listy papíru vystřižené ve tvaru duhy, se slovy „Hygiena“, „Spánek“, „Pohyb“, „Otužování“, „Výživa“, „Pryč se špatnými návyky“, "Milá slova"
-Ale pokud je duha přírodní jev a neposlouchá vůli člověka, pak jeho zdravotní stav závisí na člověku.
Před vámi je duha představující složky zdraví!
Takže na vás lidi! (Děti čtou zprávy)
Hygiena.
Není žádným tajemstvím, že zdraví začíná osobní hygienou. To zahrnuje čistotu těla a péči o ústní dutinu. Důležitý je také výběr oblečení. Oblečení by mělo odpovídat klimatu, ročnímu období a zaměstnání. Po návratu ze školy je potřeba vyměnit žákovskou uniformu za domácí oblečení. To vše přispívá k nejlepšímu odpočinku.
Sen.
Dobrý odpočinek nám poskytuje spánek. Chcete-li hluboce spát, musíte vždy vstávat a jít spát ve stejnou dobu. Před spaním je nutné místnost vyvětrat. Užitečná je krátká procházka před spaním na čerstvém vzduchu. Jasné světlo, hlučné hry, hlasité rozhovory, dlouhodobé sledování televize narušují usínání. Dodržování spánkové hygieny vám umožní dobít baterky, zlepšit náladu.
Hnutí.
Pár cvičení zažene spánek, zapojí se do práce důležitých orgánů a tělesné systémy, posilují svaly. Začít ráno cvičením znamená vstát brzy z postele a udělat za den spoustu dobrého a dobrých skutků. Díky ranní cvičení, žák si nejen zlepšuje zdraví, ale získává i obratnost, odvahu, vytrvalost, vytrvalost, cílevědomost. Všimli jsme si, že školáci zapojené do gymnastiky, akademický výkon je mnohem vyšší. Pohybová aktivita je cestou k síle a kráse, je prvním krokem ke sportu.
kalení.
Jednou z nejdůležitějších složek zdraví je otužování. S jeho pomocí se můžete vyhnout mnoha nemocem a po mnoho let si zachovat efektivitu, schopnost užívat si života.
Role otužování v prevenci nachlazení. Není náhodou, že slavný ruský velitel A. V. Suvorov, od narození křehký a nemocný, se díky otužování dokázal stát otužilým a vytrvalým člověkem, imunním vůči chladu i horku. Až do vysokého věku si velitel zachoval nezdolnou energii a veselost.
Výživa.
Správná výživa je pro lidské zdraví nezbytná. Strava školáků musí nutně obsahovat vitamíny, protože zvyšují odolnost vůči infekční choroby. Proto musíte konzumovat zeleninu, ovoce, zeleninové a ovocné šťávy.
Pryč se špatnými návyky.
Žádný ze špatných návyků vám neubírá tolik zdraví jako kouření tabáku alkoholické nápoje. Kouření cigaret vede k nespavosti, ztrátě síly, nedostatku chuti k jídlu a nemocem. Zloděj mysli – tak se od pradávna nazývá alkohol a považuje ho za příčinu mnoha zločinů. Pod vlivem alkoholu se prudce zhoršuje řeč, pozornost, jsou zničena játra, ledviny a další systémy. Lidské tělo. S špatné návyky potřeba bojovat. A začít je potřeba s pravidelnou tělesnou výchovou a sportem. Pokud člověk při sportu pocítil radost ze života, nikdy nebude hledat zábavu v tabákovém a alkoholovém opojení.
Dobrá slova.
Podporujte zdraví a laskavá slova. Naši předkové už dávno věděli, že zlá slova „zabíjejí“. A slovem uzdravovali nemocné. Naučte se mluvit jen zdvořile a hezky. Je důležité naučit se myslet a mluvit pozitivně. Každý den dávejte druhým lidem co nejvíce komplimentů.
Dobře, naučili jste se pojmy zdraví. (opakovat)
Není divu, že lidové přísloví říká:
Zasej čin, sklidíš zvyk
Zasej zvyk, sklidíš charakter
Zasej charakter, sklidíš osud.
Jak těmto slovům rozumíte?
Abyste drželi krok s dobou a zlepšovali se duchovně i fyzicky, navrhuji, abyste se naučili gymnastiku člověka žijícího v 21. století.
Každé ráno, když se narovnáme do plné výšky, si pamatujeme:
Jsem člověk!
Vždy připraven stát vedle nebo vepředu
Podejte pomocnou ruku!
Je snadné se sklonit k malému nebo slabému!
Položte svá ramena pod tíhu starostí nebo starostí!
Obraťte se na opozdilce!
Dosáhněte svých snů!
Přeskočte únavu a bolest!
Noste přátelství a lásku životem!
Bojujte se svým vlastním stínem!
Zhluboka se nadechněte pro nenaplněné!
A opakujte celý komplex znovu od začátku a až do vítězství!
Vaše přání se splní! Spřátelte se s tělesnou výchovou a sportem!
Pamatujte, že být zdravý znamená žít v radosti!
Poslechněte si jedno moudré podobenství:
Kdysi dávno ve starověkém městě žil Mistr obklopený učedníky. Nejschopnější z nich si jednou pomysleli: "Existuje otázka, na kterou náš Mistr nedokázal odpovědět?"
Šel na rozkvetlou louku, chytil toho nejkrásnějšího motýla a schoval ho mezi dlaně. Motýlí tlapky se mu lepily na ruce a student byl lechtivý. S úsměvem přistoupil k Mistrovi a zeptal se:
- Řekni mi, který motýl je v mých rukou: živý nebo mrtvý?
Pevně ​​držel motýla v sevřených dlaních a byl připraven je v zájmu své pravdy kdykoli zmáčknout. Mistr, aniž by se podíval na studentovy ruce, odpověděl:
- Vše ve vašich rukou.
Co tím Mistr myslel? Jak jsi pochopil podobenství?
V čích rukou je lidské zdraví?
Buďte zdraví a šťastní!

mimoškolní činnost

Téma: "Moje zdraví".

Cílová: pěstovat hodnotový postoj k vlastnímu zdraví, usilovat o zdravý životní styl.

úkoly:

  1. Budujte porozumění zdraví.
  2. Vzdělávat touhu udržet své zdraví, dodržování denní rutiny, správnou výživu.
  3. Rozvíjet samostatnost, kognitivní zájmy, tvůrčí příležitosti, odpovědnost za udržení svého zdraví.

Zařízení:

  1. Multimediální projektor, plátno, počítač, autorská prezentace vytvořená v operačním prostředí POWER POINT
  2. Obálka pro každého studenta s rozdělenými obrázky „To nejlepší z každodenní rutiny studenta“

Průběh lekce:

1. Organizační moment

Wellness minuta "Vytvoř v sobě slunce." Hudba zní.

V přírodě je slunce. Svítí na každého a každého miluje a hřeje. Vytvořme v sobě slunce.

Zavřete oči, pohodlně se posaďte, ruce na kolena. Představte si malou hvězdu ve svém srdci. Mentálně k ní nasměrujte paprsek, který přináší lásku. Hvězdička narostla. Nasměrujeme paprsek s dobrotou, hvězdička se ještě zvětšila. Posílám ke hvězdě paprsky, které přinášejí zdraví, radost, teplo, světlo, něhu, náklonnost. A hvězda byla velká jako slunce. Všem bylo teplo a teplo. Slunce vlétlo do naší třídy a bude nás hřát svým teplem (Snímek číslo 1)

S takovou radostnou náladou začínáme naši lekci.

2. Úvod do tématu.

co je zdraví?(Snímek č. 2)

Kluci, dnes si povíme, co potřebujete vědět a umět být zdraví.

Formulace problému.(Snímek 3)

Poslechněte si příběh:

Žil tam král. A byl se vším spokojený. Ano, bylo pro něj nudné žít ve světě a vydal se na cestu svým královstvím (snímek 4).

Jel den, jel vteřinu a třetí den dorazil na křižovatku. Před námi jsou tři cesty a nad každou je nápis: půjdeš-li doprava, najdeš cenný poklad a budeš bohatý; půjdete doleva - najdete zábavu; Pokud půjdete rovně, budete zdraví.

Král přemýšlel, přemýšlel a zvolil si pro sebe tu nejdůležitější, správnou cestu...

Co si myslíte, že si král vybral: bohatství, zábavu nebo zdraví? Proč?

Co byste si vybrali vy?

Provokativní otázka:

Král byl bohatý, ale my nejsme. Takže si možná musíme vybrat první cestu - k bohatství?

(Děti během besedy docházejí k závěru, že zdraví je jednou z nejdůležitějších hodnot lidského života, je člověku dáno jako neocenitelný dar, nedá se koupit, proto je dražší než bohatství. )

3. Hlavní tělo

Považujete se za zdravého?

Jsou všichni lidé stejně zdraví?

Proč? Na čem to závisí?

Pojďme pěstovat květinu, která dokáže říct, co je zdraví.

Na desce je květina bez okvětních lístků. Děti mají na lavicích lístky se správnými a nesprávnými definicemi zdraví, studenti ve skupině diskutují, vybírají správné definice. Z každé skupiny jeden po druhém vyjdou studenti, vysvětlí, který okvětní lístek si vybrali a připevní doprostřed květiny. V důsledku toho se na desce objeví květina, na jejíchž okvětních lístcích jsou definice zdraví.

  • Zdraví je odmítnutí špatných návyků.
  • Zdraví jsou pozitivní emoce.
  • Zdraví je největší bohatství.
  • Zdraví je něco, co je třeba chránit.
  • Zdraví je dlouhý šťastný život.
  • Zdraví je fyzická aktivita.
  • Zdraví je správná výživa

Lístky, které děti nepřipevnily:

  • Zdraví je ponurá nálada
  • Zdraví je něco, čeho má každý hodně a není třeba ho chránit
  • Zdraví je spousta sladkostí, koláčů a jiných sladkostí
  • Zdraví je chůze bez čepice v zimě
  • Zdraví je sledování televize celý den

Výborně, kluci, odvedli jste skvělou práci! Myslím, že všichni vedeme zdravý životní styl. Aco musíš udělat, abys byl zdravý?

Zdravotní stav skutečně závisí na mnoha věcech, včetně zdravého životního stylu. Mezi hlavní složky zdravého životního stylu patří: provádění denní rutiny, zdravé stravování, sport a pozitivní emoce.(Snímek číslo 5)

Režim

Jaký je denní režim? (Režim - zavedená rutina života, záležitostí, akcí).

Opravdu, chlapi, když dospělí a děti nedodržují nejjednodušší denní rutinu, objeví se spousta problémů. Nemají čas, chodí pozdě, zapomenou něco ve spěchu udělat, rychle se unaví, začnou být nervózní, nadávají ostatním atd. A lidé nejsou unavení ani tak tím, že hodně pracují, ale tím, že si špatně organizují práci, nedodržují denní režim. Pokud si zvyknete na přísné střídání bdění, spánku, her, odpočinku, jídla, pak můžete být vždy zdraví a dosáhnout úspěchu v jakékoli činnosti.

Připomeňme si hlavní body režimu a sestavme si denní režim.

Praktická práce - Obálka(Snímek 6)

Skupiny dostávají obálku s obrázky hlavních režimních momentů.

Děti probírají režimové momenty, určují posloupnost obrázků.

Ověření praktické práce.

Z každé skupiny se studenti střídají a vyvěšují na tabuli obrázek s obrázkem režimního okamžiku. Za obrázkem se na projektoru objeví snímek potvrzující správnost zvolené odpovědi.

Slideshow "Denní rutina školy"(Snímky 6–13)

Jaký závěr můžeme vyvodit? Proč musíte dodržovat denní režim?

Sport

Poslechněte si přísloví „Lidé od narození nemohou žít bez pohybu“

O čem myslíte, že to bude? (o sportu)

Přesně tak, to je druhá složka zdraví.

Kdo z vás se již věnuje sportu? Co?

A kdo se ještě nerozhodl a sportovní rubriky ještě nenavštěvuje?

Tato část lekce je pro vás. Kluci a já se vás pokusíme přesvědčit, abyste se stali sportovci.

Studentská prezentace.

Jak sport působí na lidský organismus

Lidské tělo je uzpůsobeno k pohybu. Podívejte se na sebe do zrcadla! Nohy jsou ideální pro běh a chůzi, ruce pro házení a držení závaží. V pohybu je člověk krásný. Sedavý způsob života vede k tomu, že se naše zdraví zhoršuje, chuť k jídlu mizí, kosti křehnou, svaly ochabují. Rychle se unaví, nálada se zhoršuje. V dnešní době, abychom byli zdraví, energičtí a silní, potřebujeme tělesné cvičení. Proč je nutné sportovat?

Být veselý, zdravý, sebevědomý.

Pamatujte, že s cvičením můžete začít kdykoli. Pohyb je život! Začněme hned teď! Vstaň, opusť své stoly, opakuj po mně!

Fízminutka. Studenti opakují pohyby pro studenta na hudbu.

Zdravé stravování

Učitel:

A kde člověk bere energii na sportování, co je nutné k udržení vitální činnosti našeho těla?

Jídlo nám samozřejmě pomáhá.

Jaké by mělo být jídlo?(Lahodné, rozmanité)

Proč? (V různé produkty obsahovat různé živin a vitamíny).

Jaká jídla bychom podle vás měli jíst více? Ti na základně pyramidy nebo na vrcholu? Proč?

Základem stravy je chléb, cereální pokrmy a těstoviny, brambory. Mohou se konzumovat několikrát denně. Tyto produkty jsou nenahraditelnými zdroji energie a zásobárnou bílkovin, sacharidů, minerály a vitamíny.

Neméně důležitou složkou stravy je zelenina a ovoce. Je třeba je konzumovat několikrát denně. Zelenina a ovoce jsou bohaté na vitamíny, minerály a sacharidy!

Pokud dodržujete zdravou výživu, neměli byste zapomínat na mléko, kefír, tvaroh, sýry. Jsou bohaté na bílkoviny, vápník a mnoho dalších živin.

Zdravá strava se neobejde bez masa, kuřecího masa a ryb. Tyto potraviny jsou cenným zdrojem bílkovin.

Ale na vrcholu pyramidy jsou produkty, které nejsou pro naše tělo vůbec užitečné. Vyjmenuj je.

Jaký závěr můžeme vyvodit? (Jídlo musí být kompletní a zdravé)

Scéna (vstoupí Carlson, smutný).

Učitel: Kluci, někdo k nám přišel. Kdo je to? (Carlson).

Student: Ahoj Carlsone!

Carlson: Dobrý den. .

Student: z čeho jsi smutný? Dejte odpověď.

Carlson: Snědl jsem džem!

A byly tam sušenky.

Dort a spousta sladkostí.

Oběd byl velmi chutný.

A teď je motor vypnutý...

Oh, proč jsem jedl koláč?

Student: Kde jsi dnes byl?

Carlson: Slon mě pozval na večeři.

Nedalo se ho odmítnout.

Oh, proč jsem jedl koláč?

Student:

Ano, přátelé, na první pohled

Karlsonchik ztloustl.

Je možné tolik jíst?

Musíte držet dietu!

Carlson: Potřebujete postel, abyste se posadili

A nemůžete se dostat domů.

Kdo by pomohl vylézt na střechu. . .

Oh, proč jsem snědl koláč. . .

Kdybych nejedla dort

To samozřejmě zabralo!

Student: Carlsone! Ty nereptej!

O jídle raději mlčte!

Za všechno si můžeš sám:

Snědl jsi a snědl všechno!

Carlson: Jsem muž v nejlepších letech

No, tobě je to jedno!

Všechno - přišel poslední dech!

Oh, proč jsem snědl koláč. . .

Student: Chlapi, v jídle je potřeba míra,

Aby nedošlo k nečekané katastrofě,

Musíte jíst v určený čas

Trochu denně, ale několikrát.

Vždy dodržujte tento zákon

A vaše jídlo bude užitečné.

Pamatujte, Carlsone, naši jednoduchou radu:

Zdraví je jedno, ale jiné neexistuje!

Carlson: Díky kluci!

Teď už vím

A přísně dodržovat dietu.

Bez vaší pomoci by to úplně vyschlo.

Ach, proč jsem snědl ten obrovský koláč!

No, kluci, Carlson neznal pravidla správné výživy a teď to víte. Pojďme si je zopakovat.

Zdravé stravování:

1. Užitečné.

2. Rozmanité.

3. Pravidelné.

4. Mírný.

Pozitivní emoce

Co jsou to pozitivní emoce?

Byli jste šťastní, naštvaní, uražení nebo vyděšení. Říkáte, že jsou to jen emoce? A mezitím se v těle odehrává pořádná bouře!

Chcete vědět, co se přesně děje ve vašem těle?

Hormony se rozstřikují do krve, zrychluje se tep, svaly se napínají, nervový systém a jednotlivé části mozku. Myslíte, že je to škodlivé? Ne vždy! Lékaři říkají, že vyhodit vztek, plakat, srdečně se smát je velmi užitečné. Budete zdravější!

co je smích?

Proč se člověk směje a jak smích ovlivňuje lidské zdraví?

Emoce vyjadřují naše pocity, pomáhají nám zvládat různé obtíže, a tím pomáhají našemu zdraví. Pozitivní emoce jsou užitečné a nezbytné pro naše zdraví!

Hudební cvičení

Vidím rozcvičku a tvůj smích to dokázal. Jste naladěni? Veselý? Máte dobrou náladu? Takže jsme teď všichni zdravější.

Odraz

Podobenství „O motýlovi“

V dávných dobách žil jeden moudrý muž, ke kterému si lidé přicházeli pro radu. Všem pomáhal, lidé mu věřili a velmi si vážili jeho věku, životních zkušeností a moudrosti. A pak se jednoho dne jeden závistivec rozhodl zostudit mudrce v přítomnosti mnoha lidí.

Závistivý a poťouchlý muž vymyslel celý plán, jak to udělat: „Chytím motýla a přinesu ho mudrci do zavřených dlaní, pak se ho zeptám, co si myslí, že je motýl v mých rukou živý, resp. mrtví. Řekne-li mudrc, že ​​jsem naživu, pevně sevřu své dlaně, rozdrtím motýla a otevřu ruce a řeknu, že se náš velký mudrc spletl. Pokud mudrc řekne, že motýl je mrtvý, otevřu ruce, motýl vyletí živý a nezraněný a řekne, že se náš velký mudrc spletl. Stejně tak závistivec, chytil motýla a šel k mudrci. Když se mudrce zeptal, jakého motýla má v rukou, mudrc odpověděl: "Všechno je ve vašich rukou."

Tady jsme, chceme-li, můžeme se zaplést do řady problémů, obtíží, beznaděje, a chceme-li, můžeme vymalovat svůj život pestrými barvami radosti a smyslu.

Každý člověk by se měl starat o své zdraví. Hlavní je chtít být zdravý!

Zamyslete se nad svým vztahem ke zdraví. Vyjádřeme barevně, jaký teď budete mít vztah ke svému zdraví.

Červené Budu se snažit vést zdravý životní styl.

Zelená - Nejsem si jistý svým výběrem.

Modrý „Také je mi lhostejné mé zdraví.

kluci, začněte každý den s úsměvem, pak to bude jako dovolená.


Popisky snímků:

Mimoškolní činnost Moje zdraví

co je zdraví?

Denní rutina Zdravé stravování Sport Pozitivní emoce

Praktická práce

Zvedací nabíjení

Mytí snídaně

Cesta do školy Třídy ve škole

Cesta domů oběd

Hry Příprava na vyučování

Večeře Hry před spaním

K TÉMATU: "Kde žije zdraví?" PŘEHLED HODIN VALEOLOGIE PRO DĚTI STARŠÍHO PŘEDŠKOLNÍHO VĚKU

POD DOHLEDEM UČITELE PEDAGOGIE GBOU SPO ROSTOVSKÉHO KRAJE "ŠACHTINSKY PEDAGOGICKÁ KOLEM" RODINA NATALIA NIKOLAEVNA

INTEGRACE VZDĚLÁVACÍCH OBLASTÍ: sociálně komunikativní, kognitivní, řečová, tělesný rozvoj.

ÚČEL: podporovat rozvoj dovedností předškoláků zobecňovat získané znalosti, analyzovat, syntetizovat, porovnávat, vyvozovat závěry.

Vzdělávací: utvářet představy dětí o závislosti zdraví na fyzické aktivitě, o pravidlech chování v každodenním životě a na ulici, objasnit znalosti předškoláků o ovzduší, výživě, ujasnit si znalosti o vitaminové hodnotě produktů, seznámit je s vlastnostmi barev při barvoterapii.

Rozvíjení: rozvíjet logické myšlení, pozornost, představivost, souvislou řeč předškoláků; posílit svaly těla.

Výchovné: vychovávat v dětech chuť pečovat o své zdraví, vytrvalost, pracovitost.

Přípravné práce: upevnit znalosti o barevném spektru, rozhovory o pravidlech bezpečného chování v běžném životě, o pravidlech silničního provozu.

Práce se slovní zásobou: aktivizovat dětskou řeč k tématu, obohatit Lexikon děti.

Vybavení a materiál: dvě květiny z barevného kartonu, balónky podle počtu dětí, kelímky s vodou podle počtu dětí, barevná kolečka podle počtu dětí, kelímky džusu pro každé dítě, nakrájené na porce syrová zelenina a ovoce, plakáty "Škodlivé a zdravé potraviny" , „Vitaminy a potraviny, které je obsahují“ , .

POKROK PŘÍMÉ VZDĚLÁVACÍ ČINNOSTI

UČITEL: Ahoj lidi! Dobré ráno!

DĚTI. Ahoj! Dobré ráno!

Vychovatel. Kluci, teď jsme se nejen pozdravili, ale také si popřáli hodně zdraví. Co je podle vás zdraví?

DĚTI. To je, když neonemocníme.

Vychovatel. Kluci, považujete se za zdravého? Kdy se dá říct, že je člověk zdravý?

DĚTI. Když ho nic nebolí, když nebere prášky.

Vychovatel. Kluci, teď vám chci říct tajemství. Zdravý muž jako krásná květina, na kterou je příjemný pohled, která se raduje ze slunce, které má krásné okvětní lístky. Naše zdraví lze tedy přirovnat ke krásné květině. (ZOBRAZUJE PAPÍROVÝ KVĚT S VÍCEBAREVNÝMI LÍSTKY) Podívejte se, jak je krásný, jaké má světlé okvětní lístky. Co potřebuje květina, aby byla zdravá?

DĚTI. Slunce, teplo, voda.

Vychovatel. Přesně tak, chlapi. Ale tato květina ještě nemá žádné okvětní lístky. Objeví se, květina bude krásná a zdravá, když mi pomůžete určit, co potřebujeme, abychom neonemocněli. Navrhuji, abyste se na chvíli proměnili v kouzelníky. Souhlasíš?

Vychovatel. Pak první zaměření. Vezměte balónky a vystřelte je do vzduchu. Co jsou?

DĚTI. Velké, krásné, světlé, barevné.

Vychovatel. Kluci, víte, že v koulích sedí neviditelná osoba? Pojďme to uvolnit. Uvolněte kuličky. Raz, dva, tři, neviditelný, utíkej. Co se stalo?

DĚTI. Míče vyfoukly.

Vychovatel. Je to tak, vypustili jsme neviditelné. Co neviditelného bylo v koulích?

DĚTI. Vycházel z nich vzduch.

Vychovatel. Čím se stali?

DĚTI. Škaredý.

Vychovatel. Že jo. Člověk, stejně jako míče, stejně jako ostatní živé bytosti, potřebuje vzduch pro zdraví. Pro krásu a zdraví je potřeba kyslík, který je obsažen ve vzduchu, bez kterého člověk nemůže dýchat, a tedy žít. Kluci, zhluboka se nadechněte. Co cítíš? Co tedy potřebujeme, abychom byli zdraví?

DĚTI. Vzduch, kyslík.

Vychovatel. Výborně chlapci!

DECHOVÁ CVIČENÍ

Vychovatel. Kluci, spojme se. Ustoupíme a nafoukneme balónek. Podívejte se, jaký velký balón jsme nafoukli (udělejte velký kruh), a teď půjdeme dopředu a odpálíme náš míč pomalu, pomalu (2. krok - odfouknout rychle, 3. krok - odfouknout střídavě pomalu a rychle).

Abychom byli zdraví, potřebujeme?

DĚTI. Vzduch.

Vychovatel. Podívejte, chlapi, naše květina má svůj první okvětní lístek. Toto je vzduch, je průhledný, což znamená, že náš okvětní lístek bude bílý. Květina je živá. (PŘIPOJEN KE ŽLUTÉMU KRUHU PRVNÍHO okvětního lístku bílé)

DĚTI. Voda.

Vychovatel. Že jo. Naše květina potřebuje vodu, aby byla zdravá, a my musíme dobře jíst. Kluci, všechny potraviny jsou dobré pro naše zdraví.

DĚTI. Ne.

Vychovatel. A jaké potraviny je špatné často jíst.

DĚTI. Sladké, sycené nápoje, moučné výrobky.

Vychovatel. Výborně, děti! Ne všechny potraviny jsou prospěšné. Produkty jsou škodlivé a užitečné. (PLAKÁT JE VYVEDEN "ŠKODLIVÉ A UŽITEČNÉ JÍDLO" ) . V užitečné produkty obsahují vitamíny, které jsou pro naše tělo nezbytné a dodávají nám zdraví. (PLAKÁT "VITAMÍNY A POTRAVINY, KTERÉ JE OBSAHUJÍ" ) .

Vize – vitamín A – žije v oranžových a červených potravinách (mrkev, dýně, jablko, pepř).

Kůže - vitamín E - žije v zelené zelenině, ovoci a zelenině (petržel, kiwi, zelí, zelená cibule).

Zuby – vitamín C – žije v kyselých potravinách (citron, pomeranč, mandarinka).

Kosti – vitamín D – žije v mléčných výrobcích (sýr, mléko, zakysaná smetana).

Jaké potraviny mají nejvíce vitamínů?

DĚTI. V zelenině a ovoci.

Vychovatel. Že jo. V jaké formě bychom měli potraviny konzumovat, aby se do našeho těla dostalo co nejvíce vitamínů?

DĚTI. Drsný.

Vychovatel. Výborně chlapci. A teď si s tebou chci hrát. Uhodnete, jakou zeleninu nebo ovoce jste jedli?

DIDAKTICKÁ HRA "HÁDEJ PODLE CHUTI"

Dítě dostane zavázané oči a dostane malý kousek zeleniny nebo ovoce. Podle chuti by dítě mělo pojmenovat, co snědlo. Pokud dítě uhádlo správně, stává se vedoucím, pokud ne, tah přechází na jiného. Hra pokračuje, dokud všechny děti neochutnají tu či onu zeleninu nebo ovoce.

Vychovatel. Chytří kluci, uhodli jste všechnu zeleninu a ovoce. Takže mám pro vás dárek. A proto uhodněte hádanku.

Čerpal jsem sílu z ovoce
Sladké bobule, ovoce.
Pro kluky jsem připravený
Nejlepší z produktů.
Piješ mě víc
Nalej, nelituj!

DĚTI. Džus.

Vychovatel. Výborně. A tady je váš dárek. (DĚTI NABÍZÍ ŠŤÁVU). Jezte zdravě chlapi! Máte rádi džus? Je to dobré pro naše tělo?

DĚTI. Ano, protože se vyrábí z čerstvého ovoce.

Vychovatel. Přesně tak, chlapi! Pokud budeme jíst správně, budeme nejen krásní, zdraví, ale také silní.

FYZMINUTA.

Jedna dva tři čtyři pět.
Začínáme odpočívat (protáhnout se)
Záda byla vesele neohnutá,
Ruce vzhůru!
Raz a dva, posaď se a vstaň,
Aby si zase odpočinula.
Předkloňte se jednou a dvakrát
Jednou nebo dvakrát se prohněte dozadu (pohyby básní).
Tady jsme silnější (ukázat "síla" ) ,
Zdravé a zábavné! (usmívejte se na sebe)!

Podívejte se lidi! Naše květině vyrostl další okvětní lístek. Je oranžový zdravé jídlo. (DALŠÍ ORANŽOVÝ LÍSTEK PŘIPOJUJE)

Vychovatel. Kluci, tady je třetí okvětní lístek - modrý. Proč myslíš, že je modrý?

DĚTI. Právě voda je pro naše zdraví nezbytná.

Vychovatel. Přesně tak, chlapi! Ale, že tento okvětní lístek se nechce připojit k naší květině. Oh, úplně jsem zapomněl, jsme kouzelníci. Udělejme ještě jeden trik. Voda dokáže nabít naše tělo energií, teď ji nabijeme my.

Vezměte si na stůl sklenici vody a barevné kruhy. Umístěte šálek na červený kruh. Červená je barva energie, když jste unavení. Nyní je voda nabitá energií z kruhu.

Nyní nasaďte oranžový kruh - zvyšuje chuť k jídlu. Pak na modrou – ta má efekt ospalosti, snáze se s ní usíná. Takže naše voda je nabitá, dáme si pár doušků.

Co jsi cítil, když jsi ochutnal vodu? Co jsi cítil?

DĚTSKÉ ODPOVĚDI.

Vychovatel. Výborně chlapci! Jste skvělí kouzelníci! Jak nám voda pomáhá být zdravými.

DĚTI. Koupeme se, umýváme se, myjeme si ruce, vypláchneme ústa a hrdla vodou.

Vychovatel. Je to tak, bez vody nemůže být člověk zdravý. Podívejte se chlapi, náš okvětní lístek je připojen ke květině. (MODRÝ okvětní lístek PŘIPOJTE KE KVĚTINĚ)

Vychovatel. Naší květině chybí pouze jeden okvětní lístek. Co jsme zapomněli. Co ještě potřebujete, abyste byli zdraví? A o své zdraví je prostě potřeba pečovat, ale jak na to? Kluci pomozte mi prosím. Řekněte mi, jak pečovat o své zdraví.

DIDAKTICKÁ HRA "SPRÁVNÉ CHOVÁNÍ"

Plakát "Pravidla bezpečného chování" . Děti střídavě otevírají obrázky a popisují situaci:

  • umýt ovoce a zeleninu před jídlem
  • dodržovat pravidla silničního provozu
  • oblékat se podle počasí
  • zápalky nejsou hračky pro děti
  • nekomunikovat s cizími lidmi atd.

Vychovatel. Řekl jsi vše správně a naše květina rozkvetla.

(PŘIPOJTE POSLEDNÍ ČERVENÝ okvětní lístek)

ZÁVĚR. ODRAZ.

Vychovatel. Výborně chlapci. Podívejte se na náš květ květu. Ať je vaše zdraví i zdraví vašich blízkých stejně voňavé. Připomeňme si, co je k tomu potřeba.

DĚTI. Čistý vzduch, správná výživa, voda a starat se o své zdraví.

Vychovatel. Tohle je hlavní věc, kterou potřebujete vědět, abyste si zachovali své zdraví. Vím, že se budete starat o svůj život a zdraví i o zdraví svých blízkých a řeknete jim, co je pro to potřeba udělat, abyste byli stále spolu.

LITERATURA.

  1. Avdeeva N.N., Knyazeva O.L. "Bezpečnost"
  2. Voronkevič O.A. "Vítejte v ekologii"
  3. Morgunova O.N. "Fyzická a rekreační práce v předškolním vzdělávacím zařízení"
  4. Shorygina T.A. "Rozhovory o zdraví"
  5. Shorygina T.A. „Rozhovory o pravidlech silničního provozu“
  6. Shorygina T.A. „Rozhovory o dobrém a špatném chování“

Horní