Den ruské vědy v seniorské skupině. Plán lekce Den vědy o okolním světě (skupina seniorů) na dané téma

Shrnutí otevřené lekce v seniorské skupině o ekologii – „Bohatství naší planety Země“.V rámci projektu „Dny vědy v mateřské škole“ (experiment se vzduchem).

Cíl: vytvoření holistického vnímání světa kolem nás, rozvoj zájmu o výzkum dětí a kognitivní aktivity.

Obsah programu: přispívat k obohacení a upevňování znalostí dětí o vlastnostech vzduchu, rozšiřování dětského chápání významu vzduchu v životě lidí, zvířat a rostlin; rozvíjet u dětí schopnost navazovat vztahy příčina-následek na základě základního experimentu a vyvozovat závěry; pěstovat zájem o výzkumnou činnost.

Průběh lekce:

Pedagog: Kluci, dnes k nám přišli hosté. Pojďme se pozdravit. (Zdravím děti)

Otázka: A teď vám navrhuji začít s naší hodinou. K tomu musíme jít na koberec.

Q: Postavme se nyní do kruhu a pozdravme se.

(Komunikační hra)

Postavme se vedle sebe, v kruhu,

Řekněme "Ahoj!" navzájem.

Jsme příliš líní pozdravit:

Ahoj všichni!" a "Dobré odpoledne!";

Pokud se všichni usmívají -

Dobré ráno začne.

DOBRÉ RÁNO!!!

Otázka: Nyní se posaďte na podložky.

Q: Kluci, řekněte mi, co nás obklopuje? (domy, stromy, ptáci, zvířata)

Q: Správně! Co je nezbytné pro život lidí, rostlin a zvířat? (potraviny, voda, vzduch)

Q: Dobře! Proč potřebujeme vzduch? (Nádech) Zhluboka se nadechněte, vydechněte.

Otázka: Víte, jak dlouho může člověk žít bez jídla a bez vody? (několik dní) A bez vzduchu? (ne více než 5 minut).

Otázka: Dnes budeme mluvit o vzduchu jako skuteční výzkumní vědci. Vědci pracují v místnosti, kde je mnoho přístrojů pro experimenty, ale jak se tato místnost nazývá? Laboratoř.

Otázka: V laboratoři musíte dodržovat určitá pravidla: zachovávat ticho, navzájem se nepřerušovat. vzájemně se nerušit, pracovat tiše, opatrně, opatrně. Dnes jsem pro vás ve skupině zorganizoval malou laboratoř.

Otázka: Pojďme do naší laboratoře provádět experimenty (chodí v kruhu, pak jdou ke stolům)

Stát se přítelem přírody,

Odhal všechna její tajemství,

Vyřešte všechny hádanky

Naučte se pozorovat

Společně budeme rozvíjet kvalitu - pozornost,

A pomůže vám to všechno zjistit

Naše pozorovací schopnosti.

Otázka: Nyní se ocitáme ve skutečné vědecké laboratoři. Posaďte se ke stolům. (děti si sednou)

Otázka: Začínáme s experimenty

Tady je to zajímavé

Snažte se všemu porozumět

Zde je toho hodně co se naučit

Otázka: Takže začněme experimentovat:

Q: Kluci, víte, jak chytit vzduch? Přemýšlejte o tom. (odpovědi dětí)

Pokus č. 1 „Jak chytit vzduch? »

Otázka: Vezměte plastové sáčky ze stolu a pokuste se zachytit vzduch.

Otázka: Otočte tašky. Co se stalo s balíčky? co je v nich? Jaký je? Vidíš ho?

B: Dobře! Pojďme zkontrolovat. Vezměte ostrou hůl a opatrně propíchněte sáček. Přiložte si ji k obličeji a přitlačte ji rukama. Co cítíš?

Závěr: cítíte vzduch.

Q: Víte, jak vidíte vzduch? (odpovědi dětí)

Pokus č. 2 „Vidíme vzduch pomocí trubice a nádoby s vodou“

Otázka: Musíte vzít brčko, dát jeden konec do vody a fouknout na druhý.

Q: Co jsi viděl? (Vzduchové bubliny) Silně foukejte do trubek. A teď je to slabé. V obou případech byl stejný počet bublin? (Ne proč?

Závěr: když vydechujeme hodně vzduchu, je tam hodně bublinek, když vydechujeme méně vzduchu, tak je bublinek málo. Pomocí brčka a nádoby s vodou viděli vzduch.

Q: Slyšíte vzduch? Jak to můžeš slyšet? (odpovědi dětí

Experiment č. 3 „Slyšíme vzduch“

Otázka: Pokud fouknete do sklenice nebo láhve, víčka z fixy, z pod sklenice nebo sfouknete balónek.

Otázka: Vezměte láhev, uzávěr a foukněte od okraje. Co slyšíš? Zvuk, vzduch.

Q: Na stole máme také nafouknutý balon, co si myslíte, že se dá s tímto balonem udělat, abyste slyšeli vzduch? Potřebujeme protáhnout díru míče a pomalu vypustit vzduch, co slyšíme? Skřípání, vzduch.

Jak jsme slyšeli vzduch? (Pomohly nám zavařovací sklenice, lahve a míč).

Závěr: Vzduch lze slyšet různými způsoby. A když fouká vítr, hýbe vzduchem, takže můžete slyšet různé zvuky vzduchu (pískání, vytí)

Q: Cítíte vzduch? Jak? (odpovědi dětí)

Pokus č. 4 „POZNÁT ČUCHEM“

Otázka: Vzduch sám o sobě nemá žádný zápach, ale může přenášet pachy. Podle vůně přenášené z kuchyně odhadujeme, jaké jídlo se tam připravovalo.

Otázka: Vyzývám každého z vás, aby se zavřenýma očima přivoněl k vůním (pomeranč, cibule, jablko). Zvládli jste to skvěle. Výborně.

Pokus č. 5 „Má vzduch váhu? »

Otázka: Teď to zkontrolujeme.

Otázka: Na stole jsou rozloženy předměty: gumová hračka, kousek gumy

Otázka: Vezmeme kousek gumy a dáme ho do vody. Utopil se. Nyní spusťte gumovou hračku do vody. Neutopí se.

Proč? Koneckonců, hračka je těžší než kus gumy? Co je uvnitř hračky?

(vzduch)

Závěr: vzduch má váhu, ale je lehčí než voda.

Otázka: Takže jsme dnes udělali spoustu experimentů. Řekněte mi, líbilo se vám provádění experimentů? (odpovědi dětí)

Otázka: Jaká zkušenost vás nejvíce zaujala?

Otázka: Co jste se dnes naučili nového? Jak se nazývá technika air painting?

Naše lekce skončila, byli jste všichni pozorní a aktivní.

Výborně chlapci.

Pokusy se zábavnou chemií

"egyptští hadi"

"Magická sopka"

8. února je Všeruský den vědy. Věda je zvláštní druh poznávací činnosti zaměřený na získávání, objasňování a šíření objektivních, systémově uspořádaných a podložených poznatků o přírodě, společnosti a myšlení.

Věda v moderní společnosti hraje důležitou roli v mnoha odvětvích a oblastech života lidí. Úroveň rozvoje vědy slouží jako jeden z ukazatelů rozvoje společnosti a je nepochybně také ukazatelem ekonomického, kulturního, civilizovaného, ​​vzdělaného, ​​moderního rozvoje státu.Vědní obor bezesporu ovlivňuje etapu předškolního dětství. Dítě předškolního věku je již od přírody badatelem a projevuje velký zájem o různé typy výzkumných aktivit zaměřených na „objevování“ něčeho nového. Výzkumná a pátrací činnost je přirozeným stavem dítěte. Je odhodlaný porozumět světu kolem sebe, chce ho poznat. Průzkumné chování je pro předškoláky hlavním zdrojem získávání představ o světě.

Na Světový den vědy, studentiseniorská skupina č. 1 „Kohout“ , proměnil ve vědecké výzkumníky. Během hodiny experimentálních experimentálních činností děti studovaly, jak se voda filtruje, a dělaly si vlastní závěry o jejích vlastnostech. Velký zájem předškoláků vzbudil experiment „Jak vytáhnout jehlu z vody, aniž byste si namočili ruce“. Takové experimenty s magnetem umožnily mladým fyzikům nezávisle identifikovat zvláštnost tohoto objektu.




Takové formy organizování aktivit s dětmi jim umožňují modelovat si v mysli obraz světa na základě vlastních pozorování, odpovědí a vytváření vztahů a vzorců. Přispívají tak k rozvoji iniciativy, samostatnosti a aktivity osobnosti dítěte.

Ruští vědci dali světové vědě mnoho vynálezů a učinili mnoho zajímavých objevů v jejích různých oblastech. Otočme přesýpací hodiny a na chvíli se ohlédněme zpět v čase, abychom si připomněli, kdo tito lidé jsou a jakou hodnotu přinesli do našeho každodenního života.

Bylo vytvořeno mnoho technických vynálezů:

Hádej kdo?

Spěchá k nám přes louky,

Pole, lesy, bažiny,

Doručte náklad do jakéhokoli regionu -

To je jeho práce! –

(Zapněte nahrávání zvuku parní lokomotivy)

- Parní lokomotiva.

– Víte, kdo vynalezl první parní lokomotivu v Rusku?

(odpovědi dětí)

– První parní lokomotiva se objevila v Rusku v závodě Nižnij Tagil v roce 1834 zásluhou mechanika Efima Alekseeviče Čerepanova (1774-1842) a jeho syna Mirona Efimoviče Čerepanova (1803-1849).

– Další zázračné zařízení se objevilo v Rusku v roce 1895. Víte, co je to za černou skříňku a kdo ji vynalezl?

(odpovědi dětí)

Moderátor (ukáže a zapne rádio):

– Jednotka může přenášet zprávy pomocí rádiových vln na velké vzdálenosti. Zrodila se díky ruskému fyzikovi, elektroinženýrovi, profesorovi a vynálezci – Alexandru Stěpanoviči Popovovi.

A teď další černá skříňka.

Uhodnete, co to je?

(Děti nabízejí své možnosti)

- Vodítko. Zapínáme ho každý den. S jeho pomocí sledujeme karikatury, filmy a televizní pořady. Uhodli jste to? TELEVIZE.

Ano, ano, byli to naši vědci, kdo vynalezl televizi. 25. července 1907 oznámil B. L. Rosing celému světu možnost přenášet obrazy na dálku pomocí elektrických signálů. A v roce 1911 předvedl svůj vynález ruské technické společnosti.

– 3. černá skříňka. Moderní společnost se bez něj neobejde.

(odpovědi dětí)

– Mnozí z vás se mýlí, když považují PC za americký vynález. Omský konstruktér a inženýr Arseny Anatoljevič Gorokhov, ještě před příchodem PC v Americe, v roce 1968, představil svůj vynález ruské vědecké komunitě.

Víte, kdo pomohl lidstvu dobýt vzduch?

(odpovědi dětí)

– Ruský málo známý talent Alexandr Fedorovič Možajskij 1. na celém světě dokázal dát dohromady teoretické znalosti, nastudovat zkušenosti svých předchůdců a i přes složitou situaci, byrokracii a omezené možnosti dokázal vytvořit letoun schopný vznést člověk do vzduchu. Jeho čin byl schopen oslavit vlast po celém světě. Bohužel se nedochovala žádná díla popisující práci, kterou dělal, ani žádné kresby samotného vynálezu nebo jeho podoby.

Nyní se také staneme vynálezci a budeme vyrábět vlastní, ještě ne velké modely letadel. K tomu nám pomůže starodávné umění origami.

(Moderátor ukáže dětem a vyrobí s nimi papírové letadlo)

– Kromě úspěchů našich vědců v konstrukci letadel je třeba poznamenat i jejich úspěchy v konstrukci vrtulníků. Boris Nikolaevič Yuryev je velká osobnost ve vývoji letectví. Přišel na to, jak vyrobit hlavní sestavu vrtulníku. Díky tomu byla umožněna stavba moderního aparátu. Vrtulník se stal stabilnější a piloti jej nyní mohou bezpečně ovládat.

Kolik z vás dokáže jmenovat dalšího ruského člověka, jehož vynález souvisí s letectvím?

(odpovědi dětí)

V roce 1911 vydláždil bezpečnou cestu ze vzduchu na zem pro piloty, jejichž vybavení během letu utrpělo poruchu. Ruská armáda Kotelnikov G.E. navrhl v takových případech použít kompaktně skládací padák. Hedvábná kopule byla připevněna k ramenním obvodům závěsného systému pomocí popruhů. O něco později se objevil batoh na padák.

(Zahřát se)

"Teď vstaňme a zkusme společně skočit s padákem, jako to dělají piloti."

Přistáli jsme. Doufám, že padák nikoho z vás nezklamal!

Po skocích je dobré dát si pauzu. Nejlepší odpočinek je spánek. Víte, že spánek je někdy velmi užitečný. Spánek není jen odpočinkem pro celé tělo, ale také příležitostí pro mozek zpracovat informace přijaté během dne v klidném prostředí. Tak velký chemik Dmitrij Ivanovič Mendělejev sestavil ve snu svou tabulku chemických prvků. Jeho vynález je dodnes aktuální. Chemici a vědci v jiných oblastech vědy ve všech zemích úspěšně používají periodickou tabulku D.I. Mendělejeva.

Chcete být skvělými chemiky? Nyní provedeme také experiment.

(Moderátor ukazuje dětem bezpečný chemický pokus s výskytem jakékoli jednoduché chemické reakce. Například hašení sody.)

– Kdo z vás může jmenovat dalšího slavného chemika?

(odpovědi dětí)

– Lomonosov Michail Vasilievič. Vědec a vynálezce zanechal obrovskou stopu v mnoha oblastech lidské činnosti – literatuře, fyzice, chemii, geografii, geologii, metalurgii, astronomii.

Dnes jste potkal několik velkých ruských osobností. Dozvěděli jsme se o jejich přínosu pro rozvoj vědy a techniky. Ponořen do zajímavého světa. Pamatujte, že každý z vás se může stát vědcem i vynálezcem a učinit tak neuvěřitelný objev pro celý svět. Přitom vůbec nezáleží na tom, kým se stanete a kde pracujete. Hlavní věc je získat potřebné znalosti a vaši oblíbení učitelé vám s tím pomohou.

Od pradávna se lidé zajímali o to, jak funguje svět a vše, co je obklopuje. Vznikající zájem přispěl k rozvoji poznání a vědy. Se zlepšením těchto oblastí se zlepšil život lidstva a rozšířily se jeho schopnosti. Nové technologie, nanotechnologie, robotika, vynálezy, komunikace – to vše vzniklo díky vědě a vědeckým úspěchům.
Svátek 10. listopadu - Světový den vědy - je věnován lidem, kteří přispěli a přispívají k rozvoji vědy. Slaví ho profesoři, výzkumníci, další vědci, studenti a laboratorní asistenti po celém světě. V naší školce byl Den vědy věnován Dni experimentů a pokusů „Zázraky z vědeckého hlediska“. Učitelé instituce jsou přesvědčeni, že dětství je radostné období objevování. Poznávání prostředí se odehrává v přímé interakci dítěte s přírodním světem a odvíjí se jako vzrušující cesta, takže si to dítě užívá. Významnou roli v tomto směru hraje vyhledávací a poznávací činnost předškoláků, která probíhá formou experimentálních akcí.
Je důležité podporovat touhu předškoláků vše se naučit, vše prozkoumat a nasměrovat tento zájem správným směrem. Vše, co je nám, dospělým, již dávno známé, je srozumitelné a nevzbuzuje žádné otázky, je pro malé badatele neznámé a neprozkoumané. Děti všechno zajímá, hodně si toho všímají a chtějí si to samy vyzkoušet. Pro předškoláky středního a staršího věku začínal den triky, pokusy a pokusy, seznamovali se s přírodními jevy a prováděli pokusy.
Pomocí jednoduchého pokusu si děti rozšířily znalosti o vlastnostech vody, magnetů, přírodních minerálů atd. Mladí vědci se v laboratoři aktivně zapojovali do experimentálních činností a sdíleli své dříve nabyté znalosti. To na studenty udělalo nezapomenutelný dojem. Během experimentu předškoláci rozvíjeli kognitivní činnost, rozšířili znalosti o vlastnostech předmětů a zintenzivnili svou řeč a dovednosti interakce s vrstevníky v procesu společných aktivit. Během zážitku se děti seznámily i s profesí „laborant“, „výzkumný pracovník“, „vědec“. Každé dítě mělo možnost vyzkoušet si roli mladého objevitele.

Podle federálního státního vzdělávacího standardu pro vzdělávání by se v předškolním dětství měla vytvořit touha porozumět světu kolem nás, formulovat hypotézy a plánovat jejich řešení a formulovat závěry a důkazy v řeči. Toho lze dosáhnout uspořádáním subjektově-prostorového prostředí, které umožňuje experimentování a objevování. V polovině srpna se můžete věnovat studiu interakce různých látek ve světě kolem vás, vyprávět dětem o fyzice, chemii, archeologii, otevřít letní školu a vytvořit podmínky pro nejrůznější vzdělávací a výzkumné aktivity. Popis zajímavých pokusů pro předškoláky, básničky o vědě a povídání s dětmi najdete v příloze plánu tématického týdne „Týden vědy“.

Sociální a komunikační rozvoj

Vytváří podmínky pro sociální a komunikační rozvoj, dospělý organizuje práci dětí v malých skupinách, mluví o zařízeních, která pomáhají lidem studovat svět kolem sebe a objevovat.

Kognitivní vývoj

Vývoj řeči

K rozvoji řeči dochází při převyprávění povídek, hrách se zvuky a slovy, ale i deskových hrách. Učitel seznámí děti se slovníky a významem používání odborné literatury.

Umělecký a estetický vývoj

Děti si vyrábějí pozorovací deníky pro laboratoř, kreslí mapy hledání pokladů, prohlížejí si sbírku fotografií a seznamují se s historií fotoaparátů. Umělecký a estetický vývoj je usnadněn tvorbou postav a natáčením karikatury „Papír“.

Fyzický vývoj

Experimenty k určení charakteristik oběhového systému, venkovní hry různých národů světa a práce s oftalmologickými simulátory umožňují řešit problémy fyzického rozvoje.

Podívejte se na fragment tématického týdne

pondělí

OOKognitivní vývojVývoj řečiFyzický vývoj
1 p.d.Konverzace "Proč a jak lidé studují svět kolem sebe." Cíl: mluvit o důležitosti vědy v životě.Doplnění experimentálního koutku o nové vybavení. Cíl: přitáhnout pozornost k experimentování.Problémová situace „Jak zjistit... (podívat se na něco malého atd.)“ Cíl: rozvíjet schopnost vytvářet hypotézy a aktivovat dětskou řeč.Kreslení pěnou na holení. Cíl: připomenout si s dětmi techniky kreslení.Tělesné cvičení "Šli jsme na okraj lesa." Cíl: zapamatujte si slova, prosím děti.
Pro-
výložník
S.r. hra "Laboratoř". Cíl: rozvíjet schopnost dokončit hru.Nezávislé experimenty při chůzi. Cíl: naučit se formulovat hypotézu a plánovat práci.Cvičení „Najděte místo zvuku ve slově“. Cíl: posílit schopnost určit polohu zvuku.Nezávislé hry v divadelním koutku. Cíl: podporovat rozvoj kreativity.P.i. "Překážková dráha" Cíl: nadále učit děti skákat na dvou nohách při pohybu vpřed; zlepšit dovednosti lezení pod oblouky; zlepšit koordinaci pohybů. P.i. "Blind Man's Bluff." Cíl: potěšit děti.
OD
2 p.d.Hry v koutě samoty. Cíl: podporovat rozvoj komunikace mezi dětmi.Prezentace „Co dělají fyzici“. Cíl: vyprávět dětem o profesi fyzika.Zařazení encyklopedií o studiu přírody, historie atd. Cíl: Ukázat důležitost literatury pro porozumění světu.Aktivita strukturního modelu „Lodě“. Cíl: vyrobit vybavení pro námořní boj.Cvičení „Zdravotní produkty“. Cíl: upevnit schopnost určovat užitečnost potravin a věcí nezbytných pro zdraví.

úterý

OOSociální a komunikační rozvojKognitivní vývojVývoj řečiUmělecký a estetický vývojFyzický vývoj
1 p.d.Cvičení „Vítr fouká dál...“ Účel: Podporovat rozvoj přátelských vztahů v týmu.Hra "Stavět týden." Cíl: upevnit znalosti dětí o sledu dnů v týdnu.Cvičení "Které slovo se ztratilo?" Cíl: Rozvinout schopnost vybírat slova, která mají přesný význam.Vytváření postav pro karikaturu "Papír". Cíl: rozšířit znalosti o animaci.Pokusy k objasnění rysů oběhového systému. Cíl: rozvíjet chuť experimentovat, naučit se vysvětlovat získaná data.
Pro-
výložník
Společensky užitečná práce. Cíl: zlepšit schopnost práce v malých skupinách.Při pohledu na mraveniště. Cíl: rozšířit znalosti dětí o vlastnostech života mravenců.Hra "Mořská bitva". Cíl: podporovat rozvoj dýchacího systému.Rozdělení rolí pro karikaturu „Papír“, sestavení scénáře. Cíl: rozvíjet herecké schopnosti a zodpovědnost.P.i. "Jehla, nit, uzel." Účel: naučit se dodržovat pravidla hry. P.i. dle výběru dětí. Cíl: upevnit schopnost vybrat si řidiče.
OD

Horní